Marcel Johannes Kits

Marcel Johannes Kits

Marcel Johannes Kits – tšello

Stiilid: Klassika / Kammermuusika

Marcel Johannes Kits (1995) on üks tuntumaid ja väljapaistvamaid Eesti tšelliste, kes on võitnud 1. koha nii ETV telekonkursil “Klassikatähed” (2013), kui ka Eesti keelpillimängijate konkursil (2015). 2016. aastal võitis ta 1. koha Johannes Brahmsi nimelisel konkursil Austrias ning aastal 2018 1. koha George Enescu nimelisel konkursil Rumeenias.

Eelmisel hooajal esines Marcel Hiinas ja Jaapanis ning andis kontserte Iisraelis koos Jeruusalemma Sümfooniaorkestriga, Soomes Kymi Sinfoniettaga (dirigent Andres Mustonen) ja Eestis Pärnu Linnaorkestriga (dirigent Jüri Alperten). Veebruaris tegi ta debüüdi koos pianist Rasmus Andreas Raidega Berliini Konzerthausis ning märtsis andsid kontserte ka Eestis.

Sellel hooajal soleerib Marcel koos Moskva riikliku kammerorkestriga Moskvas (dirigent Andres Mustonen), George Enescu Filharmoonia Orkestriga Bukarestis (dirigent Paul Watkins), Peterburi Sümfooniaorkestriga Peterburi Filharmoonia suures saalis (dirigent Yuwon Kim) ja mängib kammermuusikat Hamburgi Elbphilharmonie suures saalis ja Berliini Filharmoonias.

Marcel on esinenud solistina ka ERSO, Württembergi Filharmoonia SO, Südwestdeutsches Kammerochester Pforzheimi, Tallinna Kammerorkestri, Läti Rahvusliku SO, Peterburi SO, Pärnu Linnaorkestri, Jena Filharmoonia SO, Iisraeli sümfooniaorkester Rishon LeZioni, Üle-eestilise Noorte SO, Euro Symphony SFK, Liepaja SO, Tallinna Muusikakeskkooli SO, Bad Reichenhalli Filharmoonikud, Karlsruhe Ülikooli SO ja Orchestra Ensemble Kanazawa (Jaapan) ees ning teinud koostööd dirigentidega nagu Risto Joost, Olari Elts, Wolfgang Emanuel Schmidt, Arvo Volmer, Mikk Murdvee, Mihkel Kütson ja Jüri Alperten.

Eesti Vabariigi 97. aastapäeva puhul korraldatud presidendi vastuvõtu kontserdil soleeris ta ERSO ees Risto Joosti juhatusel.

Marcel Johannes Kits on paljude rahvusvaheliste konkursside laureaat: II koht tšellokonkursil Liezenis (Austria, 2004), I ja II koht Karl Davõdovi nimelisel tšellokonkursil Kuldigas (Läti, 2006 ja 2012), II koht Dombrovski keelpillikonkursil Riias (2008 ja 2011), peapreemia Trossingeni muusikaülikooli konkursil (2015).

Ta on osalenud Arvo Pärdi lastelaulude CD salvestamisel (2015) ja Deutsche Stiftung Musiklebeni aasta kammermuusika CD-de salvestamisel Hamburgi Laeiszhalles (2016), Pierre Boulezi kontserdisaalis (2017) ja Hamburgi Elbphilharmonie suures saalis (2018).

Alates üheksandast eluaastast on Marcel mänginud klaveritrios Robert Traksmanni ja Rasmus Andreas Raidega, kellega on üles astutud nii Pärnu Muusikafestivalil kui ka Saksamaal, Leedus, Soomes ja Bulgaarias.

Ta alustas tšelloõpinguid viieaastasena Lembi Metsa ja Reet Metsa juhendamisel ning jätkas Tallinna Muusikakeskkoolis, kus tema õpetajaks sai Laine Leichter, gümnaasiumiklassides Mart Laas. Alates 2014. aastast õppis ta Saksamaal Trossingeni Muusikaülikoolis professor Francis Goutoni juhendamisel, aastast 2018 jätkab õpinguid Berliini Kunstiülikoolis prof. Jens Peter Maintzi tšelloklassis.

Ta on täiendanud end arvukatel meistrikursustel: prof. László Fenyö, prof. Wolfgang Emanuel Schmidti, prof. Wen-Sinn Yangi, prof. Jan-Erik Gustafssoni, prof. Marko Ylöneni, prof. Maria Kliegeli, prof. Jens-Peter Maintzi, prof. David Geringase, prof. Henry-David Varema, prof. Ivan Monighetti ja paljude teiste juures. 2017 ja 2019 valiti ta IMS Prussia Cove’i Steven Isserlise meistrikursustele.

2010 kuni 2014 sai Marcel täisstipendiumi osalemiseks Astona rahvusvahelistel suvekursustel Šveitsis. Marcel on Eesti Interpreetide Liidu 2016. ja 2017. aasta stipendiaat.

Marcel Johannes Kits mängib Francesco Ruggieri 1674. aastal Cremonas valmistatud tšellol ja kasutab Prantsuse meistri Victor Fétique’i umbes 1900. aastal valmistatud poognat. Nii pilli kui poogna on tema kasutusse andnud Saksa fond Deutsche Stiftung Musikleben.

Repertuaar:

 • L. van Beethoven: Triple concerto op. 56
 • J. Brahms: Double concerto op. 102
 • A. Dvorak – Cello concerto op. 104
 • A. Dvorak – Waldesruhe
 • E. Elgar – Cello concerto op. 85
 • G. Faure – Elegy op. 24
 • J. Haydn – Cello concerto C-major, Hob.VIIb:1
 • J. Haydn – Cello concerto D-major, Hob.VIIb:2
 • T. Kaumann – Sequentia for violin, cello and string orchestra
 • A. Pärt – Cello concerto “Pro et contra”
 • A. Pärt – Fratres for cello and string orchestra
 • C. Saint-Saens – Cello concerto op. 33
 • D. Shostakovich – Cello concerto No. 1 op. 107
 • R. Schumann – Cello concerto op. 129
 • P. I. Tchaikovsky – Variations on a Rococo theme op. 33
 • A. Vivaldi – Double concerto for violin and cello F-major, RV 544

MEEDIA

Marcel Johannes Kits - tšellist

 


M. Rostropovich: Humoresque – Marcel Johannes Kits & Angela Draghicescu


F. Schubert: Arpeggione sonata – Marcel Johannes Kits & Angela Draghicescu


P. I. Tchaikovsky: Variations on a Rococo Theme op. 33 – Marcel Johannes Kits

 

← Tagasi artistide lehele